Top

Čo je dentálna hygiena a prečo by ste na ňu mali chodiť?

Je to preventívny stomatologický výkon, ktorého cieľom je odstránenie zubného povlaku, kameňa a iných nečistôt a nánosov na povrchu zubov. Vďaka dentálnej hygiene dochádza k zníženiu rizika rozvoja infekcie, parodontitídy (zápal závesneho aparátu zuba) a tiež k prevencii vzniku zubného kazu.

Ako často absolvovať dentálnu hygienu?

Pacientom odporúčame absolvovať ústnu hygienu spravidla 2x ročne t.j. každých 6 mesiacov. V prípade, že trpíte diagnostikovaným parodontálnym ochorením, tak by ste ju mali absolvovať každé 3 mesiace.

Zobraziť viac

Pacientom odporúčame absolvovať ústnu hygienu spravidla 2x ročne t.j každých 6 mesiacov. V prípade, že trpíte diagnostikovaným parodontálnym ochorením, tak by ste ju mali absolvovať každé 3 mesiace.

Pravidelné návštevy majú aj svoj psychologický rozmer: motivácia pacientov časom klesá a záujem o zubnú hygienu je u nich nižší. Takže je u nich potrebné opakovane prebúdzať nadšenie pre čistenie, celý proces im znovu vysvetliť a uistiť ich v tom, že to robia správne, prípadne ich usmerniť. U pacientov, ktorí chodia nepravidelne alebo po dlhších časových úsekoch, väčšinu času určeného pre zubnú hygienu zaberie čistenie. Pritom čím dlhšie nános v ústach je, tým odolnejší je voči odstráneniu, celý proces je zdĺhavejší a niekedy si vyžaduje aj dve návštevy.

Skryť

Čo je zubný povlak a zubný kameň a ako vzniká?

Zubný povlak je mäkká a do istej miery neviditeľná vrstva, ktorá sa tvorí na zuboch a na okrajoch ďasien, hlavne zo slín a zvyškov jedla. Usadzujú sa tu tiež mikroorganizmy spôsobujúce rozklad sacharidov na organické kyseliny, ktoré s enzýmami postupne odvápňujú sklovinu, čo následne prispieva k rozvoju zubného kazu.

Zobraziť viac

Zubný povlak je mäkká a do istej miery neviditeľná vrstva, ktorá sa tvorí na zuboch a na okrajoch ďasien, hlavne zo slín a zvyškov jedla. Usadzujú sa tu tiež mikroorganizmy spôsobujúce rozklad sacharidov na organické kyseliny, ktoré s enzýmami postupne odvápňujú sklovinu, čo následne prispieva k rozvoju zubného kazu.

Ak sa plak poriadne neodstraňuje, tak tvrdne, až sa z neho stane zubný kameň. Niekomu sa tvorí zubného kameňa menej, niekomu viac, niekomu sa tvorí mäkký, teda relatívne ľahko odstrániteľný a spravidla ho býva veľa, inému sa tvorí tvrdý, ale v menšom množstve.

Toxíny, ktoré sú prítomné v povlaku, tak môžu takmer nepretržite pôsobiť na ďasná v okolí zuba. Navyše sa do medzery vznikajúcej medzi zubom a ďasnom dostáva ďalší povlak, ktorý je z tohto priestoru už veľmi ťažko odstrániteľný a tak opäť vzniká zubný kameň, tentoraz ale pod ďasnom, ktorý môže viesť k prítomnosti parodontálnych vačkov a rozvoju parodontitídy (zápal závesného aparátu zuba)

Skryť

Ako u nás prebieha dentálna hygiena?

Ako sme už spomínali, prvá návšteva dentálnej hygieny zahrňuje aj vstupný dotazník a zhodnotenie stavu ústnej dutiny. Na základe toho sa urobí časový rozvrh. Potom nasledujú 3 fázy čistenia a na záver fluoridácia:

1. Odstránenie zubného kameňa pomocou ultrazvuku a ručných nástrojov

Najskôr za použitia ultrazvuku odstránime najväčšie nánosy zubného kameňa. Potom pokračujeme v odstraňovaní ručnými nástrojmi – nečistoty z povrchu zubov sa zoškrabujú pomocou špeciálneho ručného nástroja, ktorým je možné dostať sa aj do medzizubných priestorov.

2. Odstránenie povlakov a zafarbení pomocou pieskovania – Air-Flow

Nasleduje pieskovanie prístrojom Airflow – teda čistenie za pomoci zmesi prášku a vody. Výhodou pieskovania je, že sa jemný prášok dostane naozaj všade, aj do úzkych medzizubných priestorov. Dokončíme tak odstránenie všetkých povlakov a zafarbení na zuboch. U detí sa Airflow vynecháva, pretože takéto čistenie u nich nie je nutné a navyše by to pre nich mohlo byť nepríjemné.

3. Polishing a depurácia

Poslednou fázou vrámci čistenia je depurácia a tzv. polishing (leštenie), čo je v podstate jedna procedúra, ktorá má dvojaký efekt. Ide o odstraňovanie povlaku na zuboch rotačnou kefkou v nástavci za použitia depuračnej pasty, ktorá má väčšiu zrnitosť častíc ako bežná zubná pasta. Polishing je potom finálne leštenie, kedy sa zuby úplne dohladka vyleštia.

4. Lokálna fluoridácia zubov

Posledným krokom je fluoridácia – aplikovanie fluoridačného prípravku s vyšším obsahom fluoridov ako bežná zubná pasta.

Chcem sa objednať    Ochrana osobných údajov